Kojarzona zwykle z niskiej jakości meblami rodem z PRL-u sklejka, króluje w polskich trendach wnętrzarskich już od kilku lat. Meble wykonane z tego materiału to doskonała alternatywa dla mebli z litego drewna. Obecnie spotykana w wielu nowoczesnych, a nawet luksusowych i eleganckich wnętrzach, idealnie wpisuje się w popularny styl industrialny oraz skandynawski. Wśród wielu rodzajów sklejki, zdecydowanie ogromną sławą cieszą się sklejki foliowane i okleinowe. Dowiedz się, czym się różnią i jak dbać o meble wykonane z tych materiałów.
Co to jest sklejka?
Sklejką nazywamy materiał kompozytowy, powstający z połączenia (sklejenia) skrzyżowanych ze sobą cienkich warstw drewna. Co najmniej 3 płaty forniru klejone są pod naciskiem prasy. Sklejkę wytwarza się najczęściej z sosny, olchy, brzozy, buku, a także drzew egzotycznych. Produkowana jest z tworzyw pozyskiwanych w zgodzie z wszelkimi normami środowiskowymi, a jego produkcja nie wpływa negatywnie na przyrodę i klimat. Jest to materiał tańszy niż drewno, równocześnie doskonale go imituje.
Charakterystyka sklejki foliowanej
Powstaje ona z pokrycia zwykłej sklejki warstwą filmu fenolowego. Dodatkowo jej krawędzie zabezpiecza się wodoodporną farbą akrylową, która zapobiega przenikaniu wilgoci. W przypadku sklejki gładkiej obydwie strony są foliowane, natomiast sklejka antypoślizgowa, na prawej stronie posiada odcisk siatki, co uskutecznia jej funkcję. Wykonany w ten sposób materiał jest odporny na uszkodzenia, ładnie lśni i jest łatwy w czyszczeniu. Ponadto nadaje on powierzchni szerokie możliwości zastosowania.
Charakterystyka sklejki okleinowej
Sklejka okleinowa powstaje z fornirów drewna z gatunków liściastych i iglastych, najczęściej dębu, olchy, jesionu, sosny, które połączone są klejem mocznikowo-formaldehydowym. Tak sklejone warstwy pokrywa się z obydwu stron wysokiej jakości fornirem, z prawej strony I klasą jakości, a z drugiej II klasą. Przeznaczona jest głównie do produkcji wysokiej jakości mebli czy stolarki.
Jak dbać o meble ze sklejki?
Ochrona mebli poprzez ich pielęgnację to gwarancja długoletniej trwałości i estetyki. Istotne w tym przypadku jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Warto zapoznać się z kilkoma radami, które będą skutkowały tym, że mebel ze sklejki pozostanie w nienagannym stanie przez lata. Do czyszczenia tego rodzaju mebli doskonale sprawdzi się delikatnie zwilżona szmatka z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, aby nie moczyć intensywnie sklejek, a szczególnie tych okleinowych, do produkcji, których wykorzystano klej nieodporny na wodę. Dobrym pomysłem będzie także zaimpregnowanie mebla olejem. Do sklejki wodoodpornej sprawdzi się olej matowy.
Inne zastosowania sklejek
Sklejki wykorzystuje się nie tylko do produkcji mebli wypoczynkowych i skrzyniowych, ale także budownictwie czy transporcie. Mogą one służyć do wykonywania podłóg pojazdów, przyczep, naczep, gdzie doskonale sprawdzi się wspominana w artykule sklejka foliowana antypoślizgowa. Sklejka gładka, wodoodporna może być wykorzystana, jako materiał konstrukcyjny ścian bocznych czy obudowa transportowanych na paletach towarów.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy, która produkuje różnego rodzaju sklejki o wysokiej jakości.
4 komentarze
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!